Jak pozbyć się złych nawyków u dziecka?
7 lipca 2020

Wypleń złe nawyki u swojego dziecka! Oto sprawdzone sposoby, które Ci pomogą

By redakcja serwisu

Dziecko po urodzeniu chłonie różne zachowania. To oznacza, że nie tylko te dobre, ale i złe pojawiają się w jego codzienności. To z kolei oznacza, że często musisz sobie poradzić z niewłaściwymi nawykami, które nabiera w okresie dorastania. Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy kilka sztuczek, które sprawią, że najczęstsze dziecięce przywary uda Ci się bardzo łatwo zmienić.

Po pierwsze diagnoza problemu

Zaobserwowałaś niewłaściwe zachowanie swojego dziecka i myślisz, że wiesz, dlaczego tak się dzieje? To dobrze, ale pomyśl, że możesz się mylić. Poobserwuj malucha i sprawdź, jak reaguje w różnych sytuacjach i kiedy reaguje najgorzej. Czy obgryzanie paznokci lub ssanie kciuka albo dłubanie w nosie mogą być objawem stresu? Zobacz, czy wynika z jakichś sytuacji, dzieje się wówczas, gdy jest nudno, albo może wynika z podekscytowania i niecierpliwości dziecka? Wszystko to ma znaczenie, bo bez tej wiedzy trudno Ci będzie zareagować skutecznie.

Porozmawiaj i powiedz, że wiesz. Określ, co jest złe

Nie zaczynaj od karcenia czy krzyczenia. Porozmawiaj z dzieckiem, bo tylko w ten sposób będziesz mogła rozwiązać problem. Wyobraź sobie, że krzyczysz na psa, który sika w domu, podczas gdy w trakcie wizyty u weterynarza okazuje się, że ma chorobę układu moczowego. Trzeba zdiagnozować problem i określić go wraz z dzieckiem. Rozmawiaj czule, spokojnie i taktownie. Nie oskarżaj i nie rzucaj nerwowych, złych komentarzy. Nie możesz doprowadzić do eskalacji problemu, a pytania w stylu „czemu to robisz, tysiąc razy Ci już to mówiłam” raczej doprowadzą do zamknięcia się dziecka. Pamiętaj, że takie zachowania mogą mieć podłoże psychiczne, wynikać z odrzucenia, stresu lub niezrozumienia sytuacji. Dowiedz się tego!

Nigdy nie karz dziecka za to, czego chcesz się pozbyć

Widzisz, że Twoje dziecko kolejny raz dłubie w nosie. Co robisz? Na pewno się wściekasz, a już tym bardziej, jeśli wcześniej zwracałaś mu uwagę. Czy Twój krzyk i awantura zdadzą się na coś i cokolwiek zmieni? Nie sądzę. Nie bądź więc radykalna, tylko staraj się złagodzić stres czy przyczynę, która stoi za takim zachowaniem. Pamiętaj, że cały czas musisz być spokojna i wiedzieć, co chcesz powiedzieć i dlaczego dziecko ma przestać zachowywać się tak, jak się zachowuje. Zadbaj o to, by wiedziało, że nie pochwalasz tego i nie chcesz, by się tak zachowywało, a jednocześnie podejdź do niego wyrozumiale i eliminuj takie zachowania powoli. Jeśli pomożesz dziecku w zrozumieniu problemu, samo zacznie reagować na swoje zachowanie.