Kategoria: Zdrowie

26 lipca 2023

Jak zapobiegać powstawaniu kurzajek?

Kurzajki to nieestetyczne, bolesne i uporczywe zmiany skórne, które potrafią utrudnić życie. Powoduje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i choć zwykle nie są groźne dla zdrowia, warto wiedzieć, jak zapobiegać ich powstawaniu oraz jak radzić sobie z nimi w przypadku gdy już się pojawią. W tym artykule omówimy trzy główne aspekty związane z kurzajkami – jak unikać zakażenia, jak dbać o skórę oraz metody leczenia.

11 marca 2022

Ginekolog – jak wybrać dobrego specjalistę?

Specjalizacja ginekologiczna dotyczy bardzo intymnej sfery każdej kobiety. Dlatego lekarz taki powinien cechować się poza odpowiednią wiedzą i sprzętem, również empatią. Dobry specjalista z gabinetu ginekologicznego musi zdrowiem swojej pacjentki zajmować się w sposób holistyczny. Często schorzenia ginekologiczne związane są także z innymi przypadłościami.

28 grudnia 2021

Wypadanie włosów – przyczyny i leczenie

Wypadanie włosów jest często spotykanym problemem w społeczeństwie. Mimo, że utrata pewnej liczby włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, ich nadmierne wypadanie może być objawem ogólnoustrojowej choroby, poważnych niedoborów witaminowych i mineralnych lub silnym stanem zapalnym organizmu. Znajomość przyczyny wypadania włosów jest czynnikiem, który pozwala na wprowadzenie skutecznego leczenia, które jest w stanie zahamować proces utraty kolejnych włosów. Co warto wiedzieć o wypadaniu włosów?

19 listopada 2020

Orzechy – sprawdź wpływ ich spożywania na zdrowie

Amatorzy bakalii z pewnością zdają sobie sprawę, że najzdrowszymi produktami z tej kategorii są orzechy. Mimo wysokiej zawartości tłuszczu i kalorii, nadrabiają dużymi ilościami nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin z grupy B. Wśród wielu właściwości, orzechom przypisuje się zmniejszanie ryzyka występowania chorób serca oraz wpływ na poprawę kondycji i wyglądu skóry. Powinno się je wdrożyć do codziennej diety, doskonale wiedzą o tym wegetarianie, którzy doceniają […]

21 października 2020

Telemedycyna zostanie z nami na stałe

Pandemia upowszechniła telemedycynę. We wrześniu br. ponad 40% wszystkich konsultacji odbyło się zdalnie. Oprócz internisty i pediatry, najczęściej korzystamy tą drogą z porad endokrynologa, ginekologa i dematologa. Choć liczba wszystkich konsultacji lekarskich wróciła już do poziomu sprzed pandemii, to jednak wszystko wskazuje na to, że telemedycyna staje się naszą codziennością.

10 lipca 2020

Choroba Leśniowskiego-Crohna i jej diagnoza oraz objawy

Jedna z tych chorób, które udało się poznać i dobrze opisać w pierwszej połowie XX wieku, kiedy rozwój medycyny był tak bardzo znaczący. Przyczynił się do tego polski badacz Antoni Leśniowski, który zaobserwował ją już w 1904 roku, ale dopiero niecałe trzydzieści lat później udało się ją dokładnie opisać Burrillowi Bernardowi Crohnowi. Jak przebiega i na czym polega. Co wiemy dziś?