Najczęstsze choroby u dzieci
5 lipca 2020

Top 5 najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Czy wiesz, jak je rozpoznać?

By redakcja serwisu

Choroby wieku dziecięcego to dość poważna sprawa, choć zazwyczaj nie wiążą się z jakimiś poważniejszymi problemami. Kluczem do ich leczenia jest jednak właściwe rozpoznanie i znajomość objawów. Stąd właśnie warto poznać te najczęstsze i umieć na nie zareagować. Na co może chorować Twoje dziecko?

Klasyczne przeziębienie

Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym dzieci są narażone na kaszel, katar, podwyższoną temperaturę oraz ból gardła. Oczywiście są to standardowe objawy, które bardzo często występują, więc nikogo nie dziwią i nie przerażają. W czasie choroby możesz spotkać się jeszcze z marudzeniem dziecka, może nie mieć apetytu oraz być niespokojne. Leczenie polega na łagodzeniu objawów.

Zapalenie ucha

To jedna z najczęstszych chorób, która głównie dotyka dzieci. Według statystyk większość z nas choruje na nie przynajmniej raz w życiu w trakcie okresu dziecięcego. Jako że dolegliwość jest bardzo bolesna, dziecko może być marudne i niezadowolone, zwłaszcza w nocy, kiedy objawy się nasilają. Pojawić się może nawet krzyk. Ból wyeliminujesz przez odpowiedni lek przeciwbólowy, a do tego powinnaś zadziałać przeciwzapalnie.

Rumień nagły

Choroba ta lepiej jest znana jako trzydniówka. Jest jedną z wielu infekcji w okresie dorastania malucha, która ma bardzo łagodny przebieg. Przyczyną jest zakażenie wirusem HHV6 oraz HHV7. Najczęściej towarzyszy mu wysoka gorączka, która może utrzymywać się do 4 dni. Po zniknięciu rumienia, pojawi się krótkotrwała, bladoróżowa wysypka, która zniknie samoistnie w ciągu kilku dni. Tu także warto łagodzić ból i stan zapalany, najlepiej bez cukru i sztucznych barwników.

Ospa wietrzna

Niezwykle zakaźna choroba, która przenosi się drogą kropelkową wraz z ruchem powietrza. Może przemierzać nawet kilkadziesiąt metrów, stąd taka jej zachorowalność. W jej wyniku na ciele dziecka pojawi się wysypka w postaci plamek, które przejdą w grudki oraz pęcherzyki, a później zeschną i znikną. Leczenie polega na reagowaniu na objawy; dziecku podaj leki łagodzące swędzenie, a w przypadku gorączki zadbaj o jej zbicie.

Szkarlatyna

Na koniec choroba, którą wywołują bakterie paciorkowca, a pierwsze objawy bardzo łatwo pomylić z anginą. Bądź więc czujna, bo gdy dziecko boli gardło, widzisz zaczerwienione migdałki, a język pokrywa biały nalot, to może oznaczać, że choruje na szkarlatynę. Objawom może towarzyszyć wysoka gorączka oraz wysypka na ciele – małe czerwone kropki. Leczenie wymaga podania antybiotyku i zbicia gorączki zwykłymi lekami.