tkaniny bawelniane
25 marca 2021

Tkaniny bawełniane – jakie są ich właściwości i rodzaje?

By redakcja serwisu

Konsumenci stają się bardziej świadomi i coraz chętniej przed zakupem ubrań sprawdzają ich skład. Okazuje się, że to tkaniny bawełniane najczęściej wykorzystywane są w przemyśle odzieżowym. Na czym polega ich fenomen? Jednymi z głównych atutów materiału są jego wytrzymałość i naturalne pochodzenie. Co jeszcze?

Materiały bawełniane

W kropki czy w kratkę, T-shirt czy sukienka – każdy znajdzie u siebie szafie coś bawełnianego. Tradycja wykorzystywania tych naturalnych tkanin sięga aż 8000 lat wstecz. Wtedy to Indianie z Ameryki Środkowej wpadli na pomysł przetworzenia znalezionego przez siebie na polu „białego wacika”. Materiał wykorzystywany do przygotowywania przędzy pochodzi z pękniętej torebki nasiennej rośliny o łacińskiej nazwie Gossypium. Wymaga ona jednak szczególnych warunków, aby wydać plon – najważniejsza jest odpowiednio wysoka temperatura.

Współcześnie tę popularną roślinę przędzalnianą uprawia się głównie w Azji, a nosi pod postacią ubrań na całym świecie. O jakości włókien decyduje ich długość. Dobry sklep opisuje swoje materiały krawieckie pod kątem gramatury. To ważna informacja, pozwalająca dobrać odpowiednią tkaninę do potrzeb – inny produkt sprawdzi się, gdy celem jest uszycie sukienki, a odmienny, gdy chodzi o pościel.

Materiały krawieckie – proces produkcji

Wracając do procesu przetwarzania bawełnianych włókien – po oczyszczeniu z brudu i kawałków liści biała wata trafia do czesania. Dzięki temu powstają długie fragmenty surowca, które stają się miękkie i sprężyste. Następnie tworzy się kolejno:

  • niedoprzęd,

  • przędzę.

Gotowe nici skręca się i przewozi do tkalni, gdzie przerabiane są na tkaninę. Dopiero teraz przychodzi czas na farbowanie i nanoszenie kratki lub innych wzorów.

Bawełniane tkaniny – higieniczne i tanie

Konsumenci chętnie kupują jakościowe materiały krawieckie. Sklep internetowy, w którym możliwy jest taki zakup, najczęściej doradza klientom w kwestii wyboru. Swoją popularność tkaniny zawdzięczają temu, że są tanie, wytrzymałe i przyjazne dla skóry. Duża odporność na rozciągania i nieskazitelny wygląd mimo wielu prań to niewątpliwe atuty tego surowca krawieckiego i powody jego popularności. Rozróżnia się kilka rodzajów bawełnianych materiałów, np. drelich, sztruks, wariant opierany, płótno. Na szczególną uwagę zasługuje włókno organiczne, które pozwala chronić zasoby ziemi. Aby zmienić parametry przędzy, miesza się ją często z elastanem, poliestrem lub wiskozą.

Samo włókno nie uczula. Alergię mogą wywołać wątpliwego pochodzenia barwniki, którymi koloryzuje się nici. Wytrzymałość na wysokie temperatury sprawia, że materiał łatwo jest zdezynfekować w praniu lub podczas prasowania. Wiele osób coraz częściej samodzielnie szyje potrzebne rzeczy lub zleca ich realizację profesjonalistom. Eleganckie tkaniny w kratkę bawełniane to najchętniej wybierany produkt. Dzieje się tak dlatego, że to wzór, który pozostaje modny bez względu na zmieniające się trendy. To idealny surowiec na ubrania i pościel.