Różne odmiany stylu skandynawskiego
2 lipca 2020

Różne odmiany stylu skandynawskiego, o których nie miałeś pojęcia

By redakcja serwisu

Oczywiście o nim słyszałaś i oczywiście wiesz, że opiera się na białych, bardzo jasnych ścianach, często także jasnych podłogach czy największych meblach i kontrastujących z nim mebli i elementów z drewna, często w kolorze czerni. Ale tak jak wiemy, że styl skandynawski – czegokolwiek by nie dotyczył – jest w Polsce popularny, tak nie wiemy, że jest jego wiele odmian. Poznaj je i dobierz właściwą.

Gustawiańska odmiana stylu skandynawskiego

Nazwa pochodzi oczywiście od króla Szwecji, a więc wiadomo, że będzie bardziej szykownie. To tradycja i klasyka, taki styl retro w stylu skandynawskim. Są meble i detale z czasów gustawiańskich, koniecznie pomalowane na jasne kolory, bo tylko dzięki temu gubią swoją ciężkość. Do tego znów jasne kolory ścian, jasne parkiety i naturalne materiały w dodatkach. Trzeba tu zadbać o swojski szyk, styl pałacu zestawiony z domowym zaciszem.

Folk w stylu Północy

Nasz rustykalny styl zupełnie nie jest tym, czym folkowa odmiana stylu ze Skandynawii. Znów mamy prostotę, materiały naturalne, elementy wykonane własnoręcznie oraz… kolorowe. Tak w tej odmianie najwięcej jest kolorów i różnych barw, właśnie wprowadzanych przez elementy DIY. Sprawdzą się tu filcowe ozdoby, drewniane lampy czy świeczniki, do tego plecionki, np. dywaniki, i wiele innych. Może pojawić się także wiklina. To rodzaj najbardziej podatny na zmiany, dlatego można go dowolnie mieszać ze stylami z całego świata.

New nordic, czyli to, co my nazywamy stylem skandynawskim

To najbardziej znana forma stylu ze Skandynawii, który stał się modny kilka lat temu i w trzeciej dekadzie XXI wieku nie odpuszcza. Jasne ściany, najczęściej białe, jasna, czasami bielona podłoga, dużo naturalnego drewna oraz meble kontrastujące, wykorzystujące czerń w niewielkim, ale charakterystycznym stopniu. Do tego materiały naturalne, dużo tekstyliów i plecionek. Trochę szarości i kolorów kremowych. Taki styl często gości w naszych domach.

Scandi chic, czyli zmieniona przez Europę forma

Nowość, która jest niejako odpowiedzią na wielkie zainteresowanie stylem życia Skandynawów, który pojawił się w drugiej dekadzie XXI wieku. Scandi chic to już nie tylko sama biel, ale także dodatki ze złota, miedzi czy mosiądzu. Mogą nawet błyszczeć, co w przypadku stylu skandynawskiego jest wyjątkiem. Pojawia się także kolor żółty oraz błękit. Oprócz tego pojawiają się materiały miękkie, puszyste. Wiele osób zapyta, czy scandi chic to jeszcze ten sam styl. Odpowiedź nie jest jednoznaczna.