Mózgowe porażenie dziecięce
2 lipca 2020

Mózgowe porażenie dziecięce. Czy wiesz, jakie są objawy?

By redakcja serwisu

Największym problemem w tej chorobie, czyli przy mózgowym porażeniu dziecięcym, jest to, że… tak naprawdę nie jest chorobą. To zespół, który opiera się na zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego, a dotyka on dzieci we wczesnym stadium rozwoju. Jest to schorzenie trudne do zaobserwowania, a w efekcie do reakcji na nie. Czy wiesz wszystko o tym problemie?

Czym dokładnie jest MPD?

Porażenie mózgowe zwane potocznie MPD jest terminem określającym zestaw niezakaźnych i niepostępujących zaburzeń rozwoju obszarów ruchowych mózgu lub innych uszkodzeń na wczesnym etapie rozwoju, które powodują głównie zaburzenia ruchowe. Warto jednak mieć świadomość, że termin ten nie obejmuje zaburzeń ruchu spowodowanych różnymi chorobami mięśni lub nerwów obwodowych, co często bywa mylone z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Porażenie mózgowe nie jest chorobą zakaźną ani dziedziczną. Rodzic zauważa to zaburzenie tylko wtedy, gdy rozwój ruchów dziecka jest opóźniony lub zaczyna się opóźniać. Bardzo często dzieje się to po około pierwszej połowie życia. Ta choroba jest wynikiem pewnego uszkodzenia mózgu, zwłaszcza niedotlenienia. Może wystąpić w jednym z następujących trzech okresów: albo w ciąży (wówczas mówimy o etiologii prenatalnej), albo przy urodzeniu (etiologia okołoporodowa), albo w pierwszych miesiącach życia dziecka (etiologia poporodowa).

Czym może objawiać się mózgowe porażenie dziecięce?

Oprócz opóźnionego rozwoju fizycznego niepełnosprawne dziecko często musi radzić sobie z problemami psychologicznymi z powodu trudnej integracji ze społeczeństwem. Bardzo często do MPD dochodzą także inne „defekty” ludzkiego organizmu, takie jak obniżona inteligencja, wady sensoryczne, a nawet w wielu przypadkach epilepsja. Powszechne są także deformacje nóg. Najczęstszą jest, gdy pięta jest podniesiona, a stopa stoi na palcach. Co więcej istnieją różne formy schorzenia, które mogą być łączone ze sobą. Wówczas mówimy o formach mieszanych.

Czy mózgowe porażenie dziecięce można leczyć?

Niestety MPD jest nieuleczalnym zaburzeniem. Można jednak zastosować leczenie w celu poprawy warunków i możliwości życiowych dziecka, co zwykle ma pozytywny wpływ na jego jakość życia. Postępy medyczne ostatnich lat, a zwłaszcza postępy w leczeniu osób dotkniętych MPD, doprowadziły do tego, że dziś wielu z tych, którzy zostali leczeni na czas i prawidłowo, może prowadzić prawie normalne życie. To bardzo ważne, bo w obecnej sytuacji medycyny okazuje się, że diagnoza mózgowego porażenia dziecięcego nie jest już równoznaczna z wyrokiem.