lekka opowiesc
2 września 2022

“Biblioteka o północy” jako opowieść na skołatane nerwy

By redakcja serwisu

“Biblioteka o północy”, książka której autorem jest Brytyjczyk Matt Haig to jednocześnie bajka dla dorosłych przepełniona magią, jak i nowoczesny poradnik, który zmienia spojrzenie na świat za pośrednictwem zawartej w nim opowieści. Takie nasuwa się nam pierwsze skojarzenie.

  Każdy czytelnik prawdopodobnie znajdzie w powieści coś innego i to właśnie jest najpiękniejsze w czytaniu, bądź słuchaniu, bo pozycja ta dostępna jest również w wygodnej formie audiobooka. Dla każdej osoby zanurzenie się w fabułę często okazuje się być odkrywczą podróżą. Podobnie może być z tą książką, w której zawarta opowieść, może stać się lekiem na smutek, skołatane nerwy, bo historia tutaj opowiedziana jest tym tematom bardzo bliska.

 Co ciekawe i warte by zaznaczyć jest to, że autor książki Matt Haig zostawia w niej część siebie. W swoim własnym życiu zmagał się z depresją oraz związanymi z nią konsekwencjami dotyczącymi samopoczucia i zdrowia. Świadomość, że jest w powieści zawarta ta osobista myśl, czyni książkę nieco bardziej realistyczną, a podawane w niej rady mogą wskazywać na rozwiązania danego problemu. Warto mieć to w pamięci czytając tą książkę.

Historia głównej bohaterki

  “Biblioteka o północy” Matta Haiga to historia kobiety, która nazywa się Nora Seed, a towarzyszące jej poczucie braku sensu w życiu powoduje, że chce popełnić samobójstwo. Po wielu nieprzyjemnych doświadczeniach główna bohaterka stwierdza, że nic więcej jej nie pozostało, skoro przydarzają jej się tylko najgorsze rzeczy, które jednocześnie są bardzo bolesne. Traci pracę, ukochanego kota, dawni przyjaciele stają się być obcy… Nie widząc żadnych szans na poprawę i zmianę pogrąża się coraz bardziej w swojej samotności i depresji. Jednak historia, pomimo okoliczności rozwija się dalej prowadząc bohaterkę i czytelnika w pewne niespodziewane sytuacje.

  Pewnego dnia dziewczyna trafia do biblioteki pełnej książek opisujących ciekawe historie. Okazuje się, że jest to miejsce wyjątkowe, w którym odnajdują się jednostki na “skraju życia”, a dzięki książkom które się tam znajdują, bohaterka może zagłębić się w poznawanie siebie na nowo uczestnicząc w historiach w nich opowiedzianych.

  Wstępując w ten nieco magiczny i fantastyczny świat Nora zaczyna postrzegać siebie, swoje wybory i swoje życie inaczej, bo otrzymuje możliwość zaobserwowania tych aspektów z punktu widzenia podjęcia innej decyzji niż wtedy gdy sytuacje wydarzały się w jej rzeczywistym życiu.

Nora Seed ma okazję spróbować nowych, alternatywnych propozycji życia, by mogła wybrać takie które będzie dla niej na tyle zadowalające, by odsunęło od niej myśl i zamiar popełnienia samobójstwa.

“Biblioteka o północy” idealny towarzysz na jesienny wieczór

  „Biblioteka o północy” audiobook to zdecydowanie świetna opcja na spędzenie chłodnego wieczoru pod ciepłym kocem i pyszną herbatą w jej towarzystwie. Sympatyczne i magiczne historie z nutą prawdziwości i fantastyki zdecydowanie pasują do takich okoliczności. “Biblioteka o północy” audiobook, to także odpowiednie rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy wolisz słuchać niż czytać. To rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w wygodnym fotelu w domu, ale również podczas podróży, czy ćwiczeń jogi.

  “Biblioteka o północy” Matta Haiga to nie jest tylko lekka powieść, którą szybko się przeczyta i można odłożyć na półkę. Autor przedstawia tutaj życiowe zmagania bohaterki, które mogą dotyczyć wielu osób, przez co staje się opowieścią, która ma możliwość by dotrzeć do szerokiego grona czytelników. Delikatna tematyka która jest tutaj poruszana, to wcale nie jest błahy temat, a raczej bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach by o nim mówić.

  Co ciekawe, okazuje się że pomimo ogromu przytłaczającego problemu jakim jest depresja i myśli samobójcze, jest jednak opcja by odwrócić perspektywę i spojrzeć na swoje życie nieco inaczej. Być może fantastyczny nieco ten pomysł, jednak warto przeczytać tą historię, bo może przynieść ona niektórym ludziom, których ogarnia smutek inspirację do próby zmiany swojego życia poprzez podejmowanie innych decyzji, a tym samym nowych rozwiązań w swoim życiu.