21 września 2022

Boli mnie podczas stosunku – jak temu zaradzić?

By Magda Paciorek

Ból podczas stosunku może być spowodowany wieloma czynnikami. Przede wszystkim należy upewnić się, że jest się dobrze nawilżonym/ą. Jeśli problem nie leży w tym, to kolejnym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ może to być objawem innego schorzenia. Ból może być spowodowany np. przez nadmierną suchość pochwy.

Nadmierna suchość pochwy jest to stan, w którym pochwa nie wytwarza wystarczającej ilości śluzu, co powoduje uczucie suchości i świądu. Może być spowodowane przez czynniki takie jak niedobór hormonów, stosowanie niektórych leków, nadmierna higiena, a także niektóre choroby.

Ból podczas stosunku może być spowodowany innymi czynnikami, w tym:

  • stan zapalny pochwy
  • nadwrażliwość pochwy
  • łagodna przerost endometrium (guz)
  • nowotwór pochwy
  • stan zapalny jajników
  • endometrioza
  • urazy pochwy

Jak sobie poradzić?

W pierwszej kolejności trzeba udać się do Ginekologa, ponieważ jest to lekarz specjalizujący się w leczeniu dolegliwości żeńskich. Lekarz ginekolog pomoże w rozwiązaniu problemów związanych z płodnością, cyklem miesiączkowym, ciążą, porodem. Ponadto ginekolog może zdiagnozować i leczyć choroby nowotworowe narządów rodnych.

Ginekolog może zrobić badanie palpacyjne, aby upewnić się, że nie ma żadnych nieprawidłowości, takich jak guzki lub wypukłości, które mogłyby być przyczyną bólu. Może także przepisać leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, jeśli uznaje to za stosowne. Ginekolog może zlecić badania, aby ustalić przyczynę bólu podczas stosunku. Leczenie bólu może obejmować zmianę leków, które pacjentka przyjmuje, fizjoterapię lub zabiegi chirurgiczne.

U Ginekologa możemy przeprowadzić laseroterapie. Laser pochwy służy do poprawy jakości życia kobiet. Zmniejsza on objawy związane z nadmierną suchością pochwy, bólem podczas stosunku, a także zmniejsza ryzyko infekcji i potencjalnych nowotworów pochwy. Laseroterapia u ginekologa to zabieg, który polega na naświetlaniu światłem laserowym okolic intymnych kobiet. Jest to zabieg bezpieczny i skuteczny, który może być stosowany w leczeniu wielu dolegliwości ginekologicznych.