Wszystko o aloesie
3 lipca 2020

Aloes – dlaczego tak chętnie znajduje się jako składnik kosmetyków?

By redakcja serwisu

Jest to roślina, którą w różnych produktach można spotkać niemalże na każdym kroku. Jest składnikiem wielu kosmetyków, głównie służących do pielęgnacji ciała, skóry, naskórka. Możesz go także kupić w sklepie spożywczym, bo napoje z aloesu są coraz bardziej popularne w Polsce, a przy tym zdrowe i smaczne. Dlaczego zatem akurat ta roślina jest tak chętnie wybierana przez producentów różnych specyfików?

Co to jest aloes?

Zanim przejdziemy do analizy tego, co daje, trzeba dowiedzieć się, czym jest, skąd pochodzi, czym się charakteryzuje. Otóż aloes to roślina z rodziny sukulentów, która może pochwalić się mniej więcej aż 550 gatunkami. W naturalnych środowiskowo warunkach występuje choćby na Wyspach Kanaryjskich lub Madagaskarze, a więc szczególnie lubi wyspowe klimaty.

Może mieć nawet kilka metrów wysokości i szerokości, choć my znamy go głównie z małych roślinek doniczkowych, które nie potrzebują wielkich ilości wody. Ma w sobie bardzo wartościowy miąższ, w którym magazynuje wodę, przez co może wytrzymać bez niej przez naprawdę długi czas. Jest bogaty w minerały i witaminy, w kwasy tłuszczowe, aminokwasy, polisacharydy i wiele innych.

Gdzie w kosmetyce wykorzystuje się właściwości aloesu?

Jako że jest naturalny, całkowicie ekologiczny i bez skutków ubocznych dla organizmu człowieka, jest chętnie wykorzystywany nie tylko jako element soku do picia, ale także w kosmetykach. Zwykle pojawia się w składzie specyfików do twarzy, skóry oraz włosów. Powinien być stosowany w codziennej pielęgnacji, by widocznie poprawić kondycję i elastyczność skóry czy pobudzić produkcję elastyny oraz kolagenu, które naturalnie w naszym ciele są wytwarzane.

Co więcej aloes działa przeciwzapalnie, łagodzi i poprawia niedoskonałości skóry, co sprawia, że specyfiki na jego bazie są najpopularniejszym sposobem walki z trądzikiem i jego efektami. Aloes to także roślina antybakteryjna, hipoalergiczna i odżywcza, bo zawiera różne grupy witamin, między innymi A, C oraz E. Bogaty skład także odpowiada za to, że warto go używać do pielęgnacji włosów. Dzięki temu będą mocniejsze, mniej łamliwe i lśniące oraz odżywione. O jego właściwościach można by było mówić jeszcze bardzo długo.

Aloes dobry na wszystko?

Warto włączyć tę roślinę do swojej diety i warto zobaczyć, które kosmetyki są w niego wyposażone. W obecnym okresie pandemii, gdy mycie rąk wykonujemy o wiele częściej, warto mieć krem z wyciągiem z aloesu, bo dzięki temu łatwiej zadbasz o regenerację ścieranego naskórka i rogowaciejącej skóry. To wszystko z pomocą jednego sukulenta.