wypadanie wlosow
28 grudnia 2021

Wypadanie włosów – przyczyny i leczenie

By redakcja serwisu

Wypadanie włosów jest często spotykanym problemem w społeczeństwie. Mimo, że utrata pewnej liczby włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, ich nadmierne wypadanie może być objawem ogólnoustrojowej choroby, poważnych niedoborów witaminowych i mineralnych lub silnym stanem zapalnym organizmu. Znajomość przyczyny wypadania włosów jest czynnikiem, który pozwala na wprowadzenie skutecznego leczenia, które jest w stanie zahamować proces utraty kolejnych włosów. Co warto wiedzieć o wypadaniu włosów?

Przyczyny wypadania włosów – co warto wiedzieć?

Utrata włosów jest fizjologicznym procesem, który zachodzi w organizmie człowieka. Cykl życia jednego włosa składa się z trzech faz, a ostatnia z nich zakończona jest wysunięciem się włosa z mieszka włosowego. Człowiek każdego dnia traci około stu włosów, a powodem do niepokoju powinno być zauważenie większej liczby włosów podczas mycia, czesania czy na pościeli. Za wypadanie włosów odpowiadają różne czynniki, do których zalicza się:

  • zaburzenia w organizmie o podłożu hormonalnym,
  • niewłaściwą pielęgnacje skóry głowy,
  • niedobór witamin i minerałów, który jest wynikiem restrykcyjnej diety lub niezdrowego odżywiania,
  • stosowanie niektórych grup leków,
  • rozwój łysienia androgenowego lub plackowatego,
  • ekspozycja organizmu na stres,
  • predyspozycja do okresowego wypadania włosów,
  • choroby skalpu, takie jak łupież, łojotok, grzybica,
  • przewlekły stan zapalny organizmu, wynikający z przechorowania infekcji sezonowych,
  • noszenie nieodpowiedniej fryzury, na przykład mocno spiętego koczka.

Wypadanie włosów jest bardzo wyraźnym sygnałem o nieprawidłowościach w pracy organizmu. Nadmierna utrata włosów powinna być czynnikiem, który skłoni osobę zmagającą się z problemem do znalezienia źródła problemu.

Leczenie wypadania włosów – sposoby na wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest powszechnym problemem, którego źródło zazwyczaj związane jest z nieprawidłowością pracy organizmu lub złą pielęgnacją. Aby wprowadzić skuteczne leczenie i zahamować proces utraty włosów konieczne jest znalezienie źródła problemu, co jest możliwe przy ścisłej współpracy z dermatologiem lub trychologiem. Po wykonaniu podstawowych badań oraz obejrzeniu skóry głowy pod specjalistyczną kamerką zazwyczaj udaje się postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć leczenie dopasowane do podłoża problemu.

Nadmierne wypadanie włosów powinno również skłonić do zwrócenia uwagi na sposób ich pielęgnacji. W przypadku narażenia ich na nadmierną utratę warto zrezygnować z ich stylizowania gorącym powietrzem i zakładania na skórę głowy stylizatorów, które mogą prowadzić do pogłębiania się problemu. Do codziennego mycia i pielęgnowania pasm warto włączyć kosmetyki, które posiadają składniki aktywne o działaniu wzmacniającym cebulki i mieszki włosowe. Ich aplikowanie może wpłynąć na lepsze odżywienie włosów, czego efektem będzie poprawa ich kondycji.

Holistyczne działanie, czyli połączenie leczenia i dobranej do potrzeb skóry głowy i włosów pielęgnacji z pewnością pomoże zahamować nadmierną utratę włosów.