scienna sztukateria
24 marca 2023

Sztukateria na ścianie – czyli co to jest?

By redakcja serwisu

Sztukaterią nazywamy wszelkiego rodzaju wykończenia podłóg, ścian i sufitów o eleganckim charakterze. Te ozdoby, choć zwykle subtelne, dodają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Mogą przybierać różne formy, od prostych listew ściennych do bogato zdobionych rozet. Sztukaterię często spotkać można w kamienicach, eleganckich posiadłościach oraz luksusowych hotelach, a kojarzy się ona najbardziej z budownictwem renesansowym oraz barokowym. Jak dobrać sztukaterię do wnętrza?

scienna sztukateria

Sztukateria – jak się do tego zabrać?

Chcąc zabrać się za dekorowanie mieszkania sztukaterią, trzeba wiedzieć, jakie są jej rodzaje. Najpopularniejsze dekoracje to listwy sufitowe, ścienne, przypodłogowe i karniszowe. Rzadziej spotyka się bardziej wyszukane dekoracje, takie jak rozety czy kolumny. Choć dodatki sztukateryjne mogą kojarzyć się z pałacami, to wcale nie oznacza, że nie sprawdzą się w zwyczajnych mieszkaniach. Listwy ścienne to świetny sposób na dodanie wnętrzu odrobiny elegancji. Taka dekoracja nie przytłoczy, a będzie ciekawym akcentem – nawet w małych pomieszczeniach, którym daleko do sal balowych. Niezaprzeczalną zaletą sztukaterii jest jej uniwersalność i ponadczasowość. Nieważne, czy wnętrze jest zaaranżowane w stylu nowoczesnym czy tradycyjnym; sztukateria po prostu zawsze i wszędzie będzie się prezentować dobrze. Jedynym warunkiem jest odpowiednie dobranie rodzaju zdobień, kształtu listew i innych dekoracji. Ważne również, żeby sztukaterię cechowała praktyczność. Materiał, z którego została wykonana, powinien być łatwy w utrzymaniu oraz odporny na wodę, a konstrukcja – prosta w montażu.

scienna sztukateria

Sztukateria na ścianie – inspiracje i aranżacje

Wybór odpowiedniej sztukaterii musi być uzależniony od aranżacji mieszkania. Najmniej problemów z wkomponowaniem sztukaterii będą mieć z pewnością posiadacze wnętrza klasycznego. Idealnie dopasuje się ona do antyków, żyrandoli, skórzanych sof i foteli. Świetnie będzie wyglądać np. w salonie z kominkiem oraz przestronnej jadalni z ciężkimi, bogato zdobionymi meblami. Sztukateria https://4wall.pl/161_sztukateria jeszcze bardziej podkreśli styl vintage i doda ekskluzywności. Obecnie coraz częściej można zobaczyć sztukaterię również w mieszkaniach nowoczesnych bądź eklektycznych. Ten subtelny sposób udekorowania ścian dobrze będzie wyglądał we wnętrzach minimalistycznych. Biała sztukateria na ścianę dobrze skomponuje się z drewnianym parkietem, a także nowoczesnymi meblami utrzymanymi w neutralnych kolorach. Sztukaterii na pewno nie może zabraknąć we wnętrzach w stylu francuskim, który często jest miszmaszem różnych epok i koncepcji.

dekoracyjne listwy na sciane

Sztukateria – listwy dekoracyjne na ścianę – jakie wybrać?

Współczesne sztukaterie występują w wielu formach i mogą mieć wiele zastosowań. Dokonując wyboru konkretnych dekoracji, możemy zastosować zasadę wyodrębnienia przestrzeni. Proste listwy dekoracyjne zastosowane w miejscu styku ścian i sufitu przepięknie wykończą pomieszczenie. Często stosuje się je dodatkowo jako obramowanie obrazów czy oświetlenia, a także jako dodatkową, minimalistyczną dekorację w kształcie kwadratu. Precyzyjnie dobrana sztukateria sprawi, że osiągniemy efekt harmonijnego wnętrza, spełniającego klasycystyczne ideały piękna. Klucz tkwi w minimalizmie, co nie oznacza, że nie możemy zdecydować się na bardziej odważne dodatki. Rozeta na suficie świetnie sprawdzi się, jeśli chcemy osiągnąć w mieszkaniu stylistykę francuską. Panele sztukateryjne oraz różnego rodzaju kolumny, pilastry i półkolumny wspaniale będą się prezentować w domach utrzymanych w stylu dworkowym, jako dopełnienie całościowej koncepcji.