21 kwietnia 2022

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

By redakcja serwisu

Wybierając strój na rozmowę o pracę działaj w myśl zasady jak Cię widzą, tak Cię piszą. Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne w każdej relacji, a niestety tego momentu nie da się powtórzyć. Ze względu na to, iż na rozmowie kwalifikacyjnej nie ma zbyt dużo czasu, aby w pełni pokazać siebie, trzeba korzystać z każdej możliwości na wywarcie pozytywnego wrażenia. Czym więc należy kierować się dobierając stylizację na rozmowę z potencjalnym pracodawcą?

Strój na rozmowę kwalifikacyjną – czym się kierować?

Ubranie na rozmowę o pracę musi być przede wszystkich schludne, czyste, wyprasowane i zadbane. Pracodawcy często zwracają uwagę na takie szczegóły jak na przykład brudne buty. Stylizacja musi być dobrana do charakteru firmy i docelowego stanowiska. Niestety nie zawsze charakter firmy w tej kwestii jest znany, dlatego pojawiają się obawy o to, że wybrany strój będzie zbyt oficjalny. W takim wypadku warto postawić na ubrania w stylu smart casual.

Nienachalna sportowa elegancja sprawdzi się w wielu miejscach pracy. Aby dobrać ubiór w takim stylu, wystarczy postawić na tradycyjne koszule, niezobowiązujące marynarki i klasyczne proste spodnie. Oczywiście najlepiej jeśli wspomniane elementy garderoby będą w stonowanych kolorach, takich jak czerń, granat, beż czy szarość.

Damski strój na rozmowę o pracę – o czym pamiętać?

Strój pań musi być skromny i zachowawczy. Bluzki i koszule nie powinny mieć głębokich dekoltów. Jeśli dół stylizacji będzie stanowić spódnica, jej optymalna długość to taka do kolana lub nieco poza kolano. Spodnie powinny być materiałowe, jeśli decydujemy się na jeansy, to tylko do miejsc które to dopuszczają i tylko w ciemnych odcieniach. Niewskazana jest też duża, rzucająca się w oczy biżuteria. Jeśli buty na obcasie, to tylko niewielkim, maksymalnie do 8 centymetrów.

Jaki makijaż na rozmowę kwalifikacyjną?

W tym wypadku makijaż powinien być bardzo delikatny. Unikamy ciemnych i kolorowych oczu, ciężkich kolorów na ustach. Najlepiej pozostać w neutralnej kolorystyce, idealnym rozwiązaniem będzie nałożenie makijażu make up no make up.

Kandydaci posiadający tatuaże muszą mieć świadomość, iż nie przez wszystkich potencjalnych pracodawców są one dobrze postrzegane. Wiele zależy tu od miejsca pracy, jednak jeśli tatuaże znajdują się w miejscach, które można zakryć ubraniem, bezpiecznej jest je zakamuflować z pomocą części garderoby.

Strój dla mężczyzny na rozmowę kwalifikacyjną

Według stylu smart casual idealnym rozwiązaniem byłyby klasyczne białe koszule, zestawione ze sportowymi marynarkami. Podobnie jak w przypadku pań, lepiej wyglądają spodnie materiałowe, jeśli jeansy to tylko w ciemnych kolorach. Gdy charakter firmy lub wysoko postawione stanowisko wymagają szczególnej elegancji i aparycji, najlepiej wybrać ciemny garnitur wraz z klasyczną koszulą i starannie zawiązanym krawatem. Ważne, aby podczas rozmowy nie próbować go rozluźniać, aby nie sprawiać wrażenia nieprofesjonalnego i niepewnego swoich możliwości.