odgrzewanie potraw
5 kwietnia 2022

Jak odgrzać potrawy, aby znów były smaczne?

By redakcja serwisu

Polskie rodziny bardzo lubią gotować w kuchni, szczególnie wspólnie podczas dni okolicznościowych. Sprawia to ogromną frajdę, ponieważ można łączyć różne smaki ze sobą. Często zdarza się, że ugotowanych i przyrządzonych potraw jest za dużo, szczególnie podczas Świąt. Zostają one na drugi dzień i nie są aż tak smakowite, jak świeże. Współczesna moda na ekologię zwraca uwagę na to, aby nie wyrzucać jedzenia, dlatego warto zaopatrzyć się w piekarnik parowy. Można w nim odgrzać większość wczorajszych potraw, a smak nadal będzie wyśmienity.

Odgrzewanie potraw w piekarniku

Odgrzewanie potraw w piekarniku parowym jest bardzo proste, ponieważ wystarczy go odpowiednio nagrzać. Średnia temperatura to 160 stopni Cesjusza, natomiast można ją zwiększyć, w zależności od potrawy. Najważniejsze jest to, aby danie nie było przechowywane zbyt długo, ponieważ traci na wartości odżywczej i smaku. Najlepsze potrawy nadające się do odgrzania mają od 1 do 2 dni. Są to głównie pozostałości po obiedzie, kolacji, a także czerstwy chleb. Do pieczywa nadaje się specjalna funkcja zwana regeneracją, która przywraca miękkość i chrupiącą skórkę. Dzięki różnym parametrom, jakie można ustawić w piekarniku, po odgrzaniu potrawa nadal będzie pachnąca i bardzo smaczna. Wystarczy włożyć danie na kilka minut do piekarnika i wszystko gotowe. To jest bardzo dobra funkcja dla tych matek, które gotują większą ilość obiadu na dwa dni, a potem ją odgrzewają.

Potrawy nadające się do odgrzania

Podczas gotowania warto zwracać uwagę na przepisy kulinarne, ilość składników i ich rodzaje. Ma to ogromne znaczenie dla powtórnego odgrzewania, ponieważ chodzi o zachowanie struktury chemicznej danego składnika. Stąd też Wypunktujemy tutaj Jak przywrócić smak wczorajszym potrawom? , aby nadać im świeżość. Do odgrzania w piekarniku parowym nadają się dania warzywne, mięsne, rybne, przekąski warzywne, a także typowe obiady z makaronem czy ryżem. Można również podgrzać sobie ciasto z owocami pieczone dzień wcześniej, szczególnie z jabłkami, aby nadal było ciepłe. Pamiętać należy o tym, aby włożyć danie do naczynia żaroodpornego, dopiero po ustawieniu temperatury w piekarniku. Dodatkowo można posypać potrawę ulubionymi ziołami, doprawić do smaku, a także podlać sosem czy odrobiną oleju. Bardzo często odgrzewa się w piekarniku parowym zapiekanki, pieczeń rzymską, czy grillowane warzywa, a także bułki, chleb i rogale.

Zalety pary wodnej w piekarniku

Piekarnik parowy ma bardzo wiele ciekawych funkcji, o których warto pamiętać. Jedną z nich jest pieczenie, ale również gotowanie czy odgrzewanie potraw. Ta ostatnia jest bardzo przydatna, szczególnie po świętach czy imieninach, gdy zostaje spora ilość jedzenia. Aby go nie wyrzucać, warto odgrzać sobie ponownie na obiad czy kolację i zjeść ze smakiem. Piekarnik parowy jest wyposażony w regulację temperatury, parę, dzięki czemu dania są ponownie smaczne, świeże i miękkie. Ma to ogromne znaczenie dla dietetyków oraz wegetarian, którzy odżywiają się bardzo zdrowo i używają niewielką ilość tłuszczu. Para powoduje, że danie odgrzewa się o wiele szybciej, bez dodatku tłuszczu, a twarde warzywa czy mięso stają się miękkie. Dzięki parametrom gorącej pary można odgrzać całego kurczaka, kaczkę czy nawet pieczony schab. Zachowana jest odpowiednia wilgotność mięsa oraz walory odżywcze, co przy tak delikatnych produktach ma to ogromne znaczenie. Cenną zaletą jest to, że para odgrzewa danie w całości i równomiernie, co przy bardziej skomplikowanych przepisach jest to szczególnie ważne.