Opalanie ciała w lecie
8 lipca 2020

Idzie lato, więc naucz się opalać! Poznaj zasady bezpieczeństwa na spotkanie ze słońcem!

By redakcja serwisu

Wakacyjna pora sprzyja spotkaniom na plaży w pełnym słońcu. Ale nie tylko nad morzem można zażyć kąpieli słonecznych. Cała Polska będzie pełna osób, które chcą opalić się, złapać nieco brązu, po prostu cieszyć się pogodą, której w naszym kraju nie ma tak dużo. Stąd przygotowałam kilka porad, dzięki którym z opalania nie wynikną żadne problemy. Sprawdź!

Stosuj kremy z filtrem. Możliwie jak największym

Wciąż pokutuje twierdzenie, że filtr do opalania 50 SPF zapobiega powstawania opalenizny. Tymczasem tzw. faktor słoneczny, czyli właśnie SPF, to ochrona przed poparzeniem słonecznym, które jest dla naszego ciała niebezpieczne i może mieć poważne konsekwencje. Przy okazji warto wyjaśnić na czym polegają oznaczenia na kremach z filtrami. SPF 20 oznacza, że dojdzie do poparzenia skóry po czasie dwudziestokrotnie dłuższym niż przy normalnym opalaniu się. Obecnie na tynku najczęściej wybieramy między SPF 15, 20, 30, a także 50, który jest najmocniejszy. Warto zadbać także o najbliższych i u dzieci stosować tylko faktor 50, bo ich skóra jest o wiele bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Opalanie jest przyjemne, ale nie zawsze musi być zdrowe. Zagrożeniem jest oczywiście rak skóry, czyli tzw. czerniak złośliwy, jeden z najgroźniejszych nowotworów. Za jego powstawanie odpowiedzialne są promienie UV pochodzące ze słońca, a im dłuższy czas ekspozycji skóry na ich działanie, tym większe ryzyko jego pojawienia się. Jeśli zaobserwujesz u siebie ciemne zmiany skórne, skonsultuj się z lekarzem. Na pojawienie się tego nowotworu szczególnie powinni uważać ludzie o jasnej karnacji, ze skłonnością do poparzeń skórnych i intensywnie się opalające.

Uważaj z lekami i nie zapominaj się!

Musisz wiedzieć, że ekspozycja ciała na słońce zawsze jest w jakiś sposób ryzykowna. To jednak nie oznacza, że nie możesz tego robić. Warto jednak mieć świadomość zagrożenia i dokładnie sprawdzać, czy krem jeszcze działa albo czy nie spłynął po kąpieli. Trzeba Ci także wiedzieć, że niektóre leki mogą powodować problemy po ekspozycji na światło słoneczne. W wyniku alergicznej reakcji może pojawić się pokrzywka, rumień, wysuszenie skóry i wiele innych. Więc zanim zaczniesz się opalać, sprawdź, czy dany lek nie daje reakcji fototoksycznych. Jeśli tak, to ogranicz przebywanie na słońcu w bezpośrednim czasie po jego zażyciu. W przeciwnym wypadku możesz mieć problemy skórne wywołane nadmiernym wpływem słońca na zażywane medykamenty.