stylizacja damska
28 lutego 2022

Casual i elegancja, czyli jak zestawiać koszule, spodnie i inne ubrania w świetnym stylu?

By redakcja serwisu

Koszule to niesamowicie uniwersalna odzież, którą możemy zarówno nosić w bardzo elegancki sposób, jak i włączać ją do bardziej codziennych stylizacji. Grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości, jakie dają nam w tym zakresie odpowiednie koszule i spodnie i nie stworzyć jakiejś stylizacji, która umiejętnie połączy elegancję z codziennym luzem. Jak można łączyć ze sobą formalne i nieformalne elementy, żeby uzyskać rewelacyjny efekt? Dowiesz się z tego artykułu!

Koszule i spodnie – o czym należy pamiętać, jeśli łączymy formalne i nieformalne ubrania?

Koszule i spodnie można zestawiać ze sobą na masę różnych sposobów – od pełnych garniturów, przez zestawy koordynowane, aż do zupełnie casualowych stylizacji. Fakt ich uniwersalnego wydźwięku nie oznacza jednak, że możemy je ze sobą łączyć w zupełnie dowolny sposób – wciąż musimy pamiętać o pewnych zasadach, które pozwolą nam uniknąć jakiegoś modowego faux-pas.

Podstawową zasadą jest tutaj zwrócenie uwagi na kolory. Niezależnie od tego, czy ubieramy się bardziej, czy mniej formalnie, barwy ubrań muszą być właściwie dobrane względem siebie. Jak możemy się upewnić, że kolory naszych ubrań będą do siebie pasowały? Pierwszy krok do odpowiedniego doboru barw w modzie to prostota. Nie ma sensu stawiać na ogromną ilość kolorowych elementów w stylizacji, gdyż w ten sposób łatwo narazić się na jakieś zgrzyty pomiędzy barwami. Najlepiej będzie poprzestać na trzech kolorach. Trzy kolory w zupełności wystarczą, żeby nasza stylizacja nie była nudna, jednocześnie zachowując maksymalną schludność oraz prostotę.

Pamiętajmy też o materiałach i ich odpowiednim łączeniu. Każdy materiał, z jakiego mogą być wykonane nasze spodnie i koszule, może się cechować nieco innym stopniem formalności. Nawet niewprawione oko będzie w stanie dostrzec, czy dany materiał jest bardziej formalny – charakteryzuje go gładka struktura i połysk – czy też bardziej codzienny. Nie oznacza to, że musimy być wierni jednemu rodzajowi materiału w całej stylizacji, jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jak dane materiały do siebie pasują.

Koszule i spodnie w pół-formalnych wydaniach – 3 propozycje

Zasad dobierania ubrań, niezależnie o jakim stylu mówimy, nie jest bardzo skomplikowane, jednak warto będzie pokazać je na przykładach. Przedstawiamy nasze trzy propozycje, łączące w sobie eleganckie i bardziej codzienne komponenty. Takie ubranie będzie mogło zostać z powodzeniem założone do pracy, na spotkanie czy na inną okazję, która nie wymaga od nas ogromnego stopnia formalności.

Propozycja pierwsza – biurowy look, który nie jest nudny

Pierwsza propozycja to połączenie, które z całą pewnością przyda się do biura. To klasyczna biała koszula, szare spodnie i czerwony kardigan. Uzupełnieniem takiego zestawu mogą być eleganckie, ale niezupełnie formalne buty, takie jak monki czy sztyblety.

Czerwień swetra powinna świetnie współgrać z bielą koszuli i przełamać jej prosty wygląd, jednocześnie nie wprowadzając do stylizacji zbyt dużo zamieszania. Jeśli ktoś jest zwolennikiem bardziej stonowanych barw, może w tym miejscu postawić na granat.

Propozycja druga – codzienny look z buntowniczym sznytem

Kolejna propozycja to wariant zupełnie codzienny, w ramach którego założymy oliwkową koszulę sportową, ciemne jeansy i skórzaną kurtkę. W tej kombinacji odnajdą się niemal dowolne buty – możemy po raz kolejny postawić na sztyblety, lub wybrać bardziej codzienne rozwiązanie, jak trampki czy sneakersy.

To świetna propozycja dla tych, którzy lubią nieco tajemniczy look, jednak cenią sobie także klasyczne modowe zasady. Oliwkowa koszula świetnie wypadnie w zestawie z czernią kurtki, jeśli natomiast będzie zależało nam na dodatkach, to mamy jeszcze jeden kolor do wykorzystania.

Propozycja trzecia – nutka biurowej ekstrawagancji

Ostatnia propozycja na dziś to kolejny zestaw do biura, który będzie mniej stonowany niż poprzedni. To bordowe spodnie, koszula w kratę i sportowa, granatowa marynarka. Ten zestaw świetnie wypadnie w każdym biurze, które nie wymaga w pełni formalnej prezencji. Żeby to zestawienie wypadło dobrze, pamiętajmy o kracie na koszuli – najlepiej będzie, kiedy znajdą się tam bordowe elementy, które będą korespondowały ze spodniami.