1 lipca 2020

Trening mózgu – jak ćwiczyć pamięć i koncentrację?

By Magda Paciorek

Czy znasz pojęcie treningu mózgu? Dzięki jego zastosowaniu możesz poprawić swoją pamięć i koncentrację – i to w każdym wieku!

Trening mózgu nie musi zajmować wiele czasu – wystarczy nawet 10-15 minut każdego dnia, najważniejsza jest jednak systematyczność. Ćwicz codziennie, aby poprawić pracę swojego umysłu.

Czym jest trening mózgu?

Każdą umiejętność możesz udoskonalać za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń. Właściwie dopasowany trening pozwoli ci na zmianę sylwetki, zrzucenie zbędnych kilogramów czy nabranie masy mięśniowej. Często jednak zapomina się, że można ćwiczyć także swój mózg. Trening tego typu określa się mianem treningu mózgu.

Trening mózgu sam w sobie nie musi być ani wyczerpujący, ani specjalnie zajmujący. Oczywiście istnieją bardzo zaawansowane formy stymulacji swojego umysłu, dzięki którym poprawisz swoją pamięć czy koncentrację, a także zrelaksujesz się lub odzyskasz równowagę psychofizyczną.

Przykładem takich ćwiczeń mogą być np. różnego typu medytacje. Coraz popularniejsze są również wizualizacje, które polegają na skupieniu się na określonym przedmiocie, przy jednoczesnym odrzuceniu wszystkich pozostałych myśli i rozpraszaczy. Warto również spróbować neurobicu, czyli gimnastyki mózgu. Zazwyczaj zajęcia tego typu prowadzą doświadczeni trenerzy lub terapeuci.

Na szczęście trening mózgu to także znacznie prostsze ćwiczenia na pamięć i koncentrację. Część z nich być może wykonujesz dość często i zupełnie nie zdajesz sobie z tego sprawy. Znakomitym przykładem jest choćby rozwiązywanie krzyżówek, szarad i łamigłówek, które świetnie stymulują mózg do pracy. Bardzo podobnie działa również sudoku.

Jedno z najlepszych ćwiczeń na pamięć to po prostu gra w memory. Twoim zadaniem jest odkrywanie par takich samych obrazków, aby tego dokonać, musisz jednak zapamiętywać ich położenie. Inny sposób na poprawę pamięci to np. powtarzanie wersów piosenek, wierszyków czy sekwencji obrazków.

Jakie jeszcze są ćwiczenia na pamięć i koncentrację, które możesz wykonywać w swoim domu? Pograj w gry planszowe! Opracowanie taktyki czy reakcja na ruch przeciwników to znakomity sposób na skupienie się i szukanie twórczych rozwiązań problemów. A do tego gry planszowe to okazja do przyjemnego spędzenia czasu z najbliższymi lub znajomymi. Godna polecenia jest również nauka języków czy gry na instrumentach muzycznych.

Trening mózgu – zmień swoje nawyki!

Na kondycję twojego umysłu wpływ mają również wszelkiego typu przyzwyczajenia. Z pewnością bardzo istotna jest odpowiednia regeneracja organizmu. Dlatego powinieneś się wysypiać i zadbać o zdrowy sen. Nie możesz jednak zapominać przy tym o aktywności fizycznej. Nawet 3-4 spacery w tygodniu po około 30 minut pozwolą ci lepiej się dotlenić i odzyskać równowagę psychofizyczną.

Jeśli to konieczne, skoryguj swoją dietę. Powinna być ona obfita w produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze. W razie potrzeby jadłospis uzupełnij o suplementy diety. Unikaj także rutyny i zbędnego stresu, które mogą obniżać jakość funkcjonowania twojego umysłu.