Wizyta u dermatologa
9 czerwca 2020

Kiedy warto udać się do dermatologa? Te objawy warto skonsultować z lekarzem

By redakcja serwisu

Dermatolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób skórnych, a także dotykających włosów i paznokci. Często lekceważymy wizyty u tego specjalisty nawet wtedy, gdy pojawiają się groźne objawy. Kiedy warto się do niego udać?

Do dermatologa warto udać się wtedy, gdy na skórze oraz na jej przydatkach – włosach i paznokciach, można zauważyć różne niepokojące objawy. Zmiana w ich wyglądzie, pojawienie się nowych struktur, ból, pieczenie, swędzenie – to tylko wybrane symptomy, które powinny nakłonić nas do wizyty u tego specjalisty.

Kiedy konkretnie pomoże dermatolog? Sprawdź przypadki, gdy warto udać się do gabinetu dermatologicznego!

Atopowe Zapalenie Skóry, czyli AZS

Przesuszona, łuszcząca się, pękająca skóra, której dodatkowo towarzyszą swędzenie, pieczenie to najczęstsze objawy AZS, czyli Atopowego Zapalenia Skóry.

To dolegliwość, która dotyka wielu osób – dzieci i dorosłych. Najlepiej leczyć ją u dermatologa, ponieważ w stanach zaostrzenia będzie wymagała przepisania leków na receptę.

Atopowe Zapalenie Skóry nie ma wyraźnej przyczyny – medycyna nie zna etiologii tego typu schorzenia. Najczęściej jest ono wiązane z nieprawidłową pracą układu immunologicznego – odpornościowego.

Leczenie AZS jest objawowe, czyli polega głównie na stosowaniu odpowiednich kosmetyków łagodzących zmiany. W razie potrzeby konieczne jest wykorzystanie sterydów o działaniu miejscowym lub ogólnym na receptę.

Trądzik – do dermatologa po kosmetyki i leki

Do gabinetu dermatologa warto także udać się w przypadku trądziku. Wypryski, zaskórniki, rozszerzone pory dotykają nie tylko nastolatków, lecz też osób dorosłych.

Gdy ogólnodostępne kosmetyki nie pomagają, dermatolog może przepisać wtedy odpowiednie leki na receptę, które mogą skutecznie pozbyć się tych nieestetycznych zmian.

Zakażenia grzybicze – nie tylko na stopach

U dermatologa leczy się także zakażenia grzybicze. Bardzo często kojarzone są one ze stopami, lecz warto wskazać, że mogą one rozwijać się także na innych partiach ciała, w tym między innymi na dłoniach, skórze głowy, a także w okolicach intymnych.

Lekarz przepisze wtedy odpowiednie leki przeciwgrzybicze w postaci maści albo tabletek, z którymi można pozbyć się tego problemu.

Nadmierne wypadanie włosów – leczenie także u dermatologa
W gabinetach dermatologicznych można otrzymać pomoc w przypadku nadmiernego wypadania włosów. Taka dolegliwość może posiadać różne przyczyny i dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Wśród głównych powodów nadmiernego wypadania włosów, czyli łysienia znajdują się problemy hormonalne, które mogą być też powiązane z innymi schorzeniami, na przykład z niedoczynnością tarczycy.

Dermatolog może skierować pacjenta na odpowiednie badania, a potem może przepisać preparaty na receptę, które posiadają udowodnione działanie zmniejszające wypadanie włosów.

Niebezpieczne znamiona – to może być czerniak

Do dermatologa koniecznie trzeba udać się także wtedy, gdy na skórze zauważamy niepokojące znamiona.

Dotyczy to w szczególności tych pieprzyków czy brodawek, które w ostatnim czasie zmieniły swój wygląd, na przykład powiększyły się, zmieniły swój kolor, zaczęły sączyć płyn. Takie znamiona mogą wskazywać na czerniaka – to poważny nowotwór skóry, który wymaga szybkiego leczenia, ponieważ może doprowadzić nawet do śmierci.

Więcej informacji o tym, kiedy warto udać się do dermatologa, można znaleźć na blogu https://bodymodifications.pl/.

Zatem wizyty u dermatologa nie warto lekceważyć. Gdy na skórze oraz na jej przydatkach można zauważyć niepokojące zmiany, konieczne jest zapisanie się do specjalisty. To nie tylko kwestia estetyki, lecz także zdrowia, a nawet życia!