Wynalazki III Rzeszy
9 lipca 2020

Najbardziej niezwykłe wynalazki III Rzeszy. Czego byśmy nie mieli, gdyby nie Niemcy Hitlera?

By redakcja serwisu

W gruncie rzeczy Trzecia Rzesza to dość krótki okres w historii świata. Oczywiście naznaczył cierpieniem wiele tysięcy, milionów istnień, jednak nie można zapominać, że to także państwo, które bardzo stawiało na nowe technologie, które miały dawać przewagę w walce. Dziś, kiedy kurz bitewny już opadł, możemy sobie jasno powiedzieć, że niektóre rzeczy Niemcom z tamtego okresu zawdzięczamy.

Poliuretanowa gąbka, a właściwie sam materiał

Dziś trudno nam sobie wyobrazić sytuację, w której nie mamy w domu tego kawałka poliuretanu do ścierania brudu z naczyń. Poliuretan powstaje poprzez połączenie poliolu z izocyjanianem. Jest szeroko wykorzystywany przy produkcji ubrań oraz jako pokrycie gąbki do mycia naczyń. Wynaleziono go w 1937 roku w pracowniach Otto Bayera w Leverkusen. Był częścią poszycia niemieckich samolotów.

Wideorozmowa w czasach bez pandemii

Okazało się, że w XXI wieku wideorozmowy to naprawdę ważny element życia. Ale już w okresie III Rzeszy można było z tego korzystać, oczywiście na poziomie wojskowym. Samo wynalezienie kamery i telefonu było przełomowe, później potrzeba było już tylko połączyć jedno z drugim. Tak narodziła się rozmowa z widocznością. Wynalazcą obustronnego wysyłania obrazu oraz dźwięku na żywo był George Oskar Schubert, który zaprezentował urządzenie w 1936 roku. Pierwsze dwa wideotelefony zainstalowano w dwóch urzędach poczty w Lipsku oraz Berlinie.

Fanta, czyli napój iście amerykański

Czy wiedziałeś, że Fantę wymyślili Niemcy? Konkretnie to Doktor Scheteling, który pracował dla niemieckiego oddziału Coca-Coli. W wyniku wojny w Trzeciej Rzeszy zaczęło brakować surowców do wytwarzania słynnej coli. Dlatego zaczęto opracowywać sposób na tworzenie innego napoju w oparciu o dostępne surowce. W Niemczech były to jabłka, więc właśnie na nich oparto recepturę nowego napoju nazwanego Fantą. Po wojnie centrala z Ameryki postanowiła włączyć produkt do swojej oferty i tak dziś jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych na świecie.

Telewizja publiczna

To może nie jest stricte niemiecki wynalazek, ale na pewno Trzecia Rzesza przodowała w wymyślaniu kolejnych propagandowych projektów. Tak właśnie powstała pierwsza państwowa, publiczna telewizja, która miała na celu docierać do odbiorców z odpowiednimi, dobrze przygotowanymi faktami. Oczywiście w III Rzeszy nie robiono z tego tajemnicy, a w efekcie inne kraje, najczęściej już po wojnie, zaczęły rozwijać swoje telewizje, widząc w tym niezwykłą korzyść dla własnej polityki.