Lampy LED
6 lipca 2020

Lampy LED – czy warto je kupować, czy są zdrowe dla naszych oczu, jakie parametry powinniśmy znać?

By redakcja serwisu

Oświetlenie w domu to niezwykle ważna rzecz, bo wpływa nie tylko na funkcjonalność oraz na to, jak wygodnie jest nam czytać czy grać albo oglądać filmy, ale także podświadomie wpływa na nasze samopoczucie. A skoro jesteśmy mieszkańcami kraju, w którym słońca jest dość mało, to na pewno musimy je sobie rekompensować. Dlatego powstały LED-y?

Dlaczego nigdzie nie kupisz żarówki LED?

Wielu sprzedawców oferuje żarówki LED, czyli zwykłe lampy LED-owe z końcówkami do wkręcania jak z żarówek, czyli np. E27. Dlaczego nie jest to żarówka? Bo żarówki swoją nazwę wzięły od żarników, które zostały umieszczone pod kloszem, który stanowi nieodłączny element takiego źródła światła. W tym przypadku żarnika nie ma, bo konstrukcja lamp LED-owych jest taka, że światło pochodzi od diod elektroluminescyjnych, co sprawia, że – w przeciwieństwie do żarówek z klasycznym żarnikiem – nie tracą połowy energii na oddawanie ciepła. Nie produkują go praktycznie wcale, za to bardzo dokładnie oświetlają przestrzeń.

Moc, strumień światła – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Na dawnych żarówkach z żarnikiem wolframowym określano moc, która pokazywana była w watach i wskazywała, jak mocno będzie świeciła żarówka. Jednak na lampach LED znajdziesz określenie siły strumienia świetlnego. Jest on wyrażany w lumenach, więc w takich „żarówkach” nie dostaniesz jasnej informacji co do poboru mocy. Aby się tego dowiedzieć, musisz wziąć pod uwagę jeszcze inny parametr, czyli skuteczność świetlna źródła światła. Mówi nam o tym, jak silny strumień świetlny może być emitowany przez różnego rodzaju źródło światła. I tak świeczka daje około 0,3 lm/W, żarówka z żarnikiem wolframowym do 15 lm/W, a białe lampy LED od 50 do 120 lm/W.

Trwałość lampy i jej barwa

Przed wyborem musisz jeszcze sprawdzić, w jakim zakresie lampa świeci, to znaczy ile tysięcy kelwinów ma jej barwa. W ten sposób dowiesz się, że np. od 2000 do 4000 K to światło białe wpadające w żółty, 5000 K to światło neutralne, a powyżej tej granicy to światło białe chłodne wpadające w błękit. Jeśli to już ustalisz, pozostanie Ci sprawdzenie trwałości lampy. Chodzi o liczbę godzin, którą jest w stanie świecić, ewentualnie liczbę, jaką możesz ją włączyć. Dopiero po analizie tych wszystkich zmiennych możesz wybrać dobrą, zdrową la oczu i bezpieczną dla środowiska lampę LED, która, co musisz dobrze zapamiętać, nie jest żarówką, choć często tak właśnie się ją nazywa.