Jaki kolor dachu wybrać?
9 lipca 2020

Kolor dachu domu – skąd wziąć na niego pomysł i czy są jakieś ograniczenia?

By redakcja serwisu

Budując dom, bardzo często zastanawiamy się nad tym, jaki kolor elewacji wybrać, jak wykończyć go z zewnątrz czy też jak zagospodarować ogród, by był funkcjonalny i pasował do ogólnego stylu domu. Stosunkowo rzadko jednak myślimy o dachu, a konkretnie o jego kolorystyce. Dowiedz się, czy to dowolny wybór i co warto zrobić, wybierając kolor dachu.

Planowanie zagospodarowania przestrzennego a dach

Niewiele osób wie, że dach także może być elementem ujętym w planach miejskich odnośnie do zabudowy danego terenu. Zwykle plan jest miejscowy, a więc obowiązuje tylko na terenie ograniczonym To oznacza, że w jednym mieście można wybrać dowolny kolor dla dachu w swoim domu, a w innym już nie. Na przykład w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego ustawodawca narzuca kolor dachu i innych mieć nie można. Oczywiście zachowanie w ten sposób ładu przestrzennego jest ważne, ale zwykle są to ograniczenia niezwiązane z jednym, konkretnym kolorem, ale z daną paletą, która jest dopuszczalna w danym miejscu. Niewątpliwie jednak trzeba zapoznać się z przepisami przed inwestycją.

Kiedy decydować się na kolor dachu i jak ma się on do elewacji?

Proces budowlany jest jasny i jednoznacznie wskazuje, że pokrycie dachowe musi być wykonane przed elewacją, co sprawia, że wybór koloru dachu musi być przewidziany przed rozpoczęciem prac i w tym momencie trzeba także mieć w głowie projekt tego, jaki kolor będzie miał sam dom. To oznacza, że to wybór koloru dachu jest wyborem nadrzędnym. Co więcej dachówek raczej nie zmienia się co kilka lat, a elewację dużo łatwiej jest przerobić czy przemalować. Dlatego wybór koloru dachu musi być też podyktowany właśnie tym aspektem, czyli kwestią dopasowania do różnych styli kolorystycznych elewacji nowo powstającego budynku.

Kolor dachu a ciepło wewnątrz – czy jedno ma coś wspólnego z drugim?

Często słyszy się, że jaśniejszy dach ma wpływ na to, że wewnątrz jest chłodniej, co jest kluczowe np. przy poddaszach, gdy są dachy spadziste i odległość jest stosunkowo niewielka. Jednak tak naprawdę dobrze zaizolowany dach nie powinien różnić się w żaden sposób pod kątem temperatury, którą przenosi do wnętrza. Oczywiście ciemniejszy dach będzie lepiej skupiał promienie słoneczne i mocniej się nagrzewał, więc prawdopodobnie otwierając okno dachowe, będzie można to odczuć, jednak będą to różnice naprawdę minimalne.

Pamiętaj, że nie możesz ograniczyć się tylko do wyboru ogólnego kroju czy kształtu dachu, ale także musisz skupić się na jego kolorze, by pasował do wszystkiego, co wokół.