Rozwój dziecka - ćwiczymy pamięć
8 lipca 2020

Ćwiczymy pamięć dziecka, czyli gry, które mogą pomóc na każdym etapie życia maluszka

By redakcja serwisu

Jeszcze w brzuchu mamy dziecko zaczyna kształtować swoją pamięć. Zaczynają tworzyć się specjalne połączenia, które są gotowe, by w momencie urodzenia mózg mógł kształtować się w prawidłowy sposób, a dziecko mogło chłonąć wszystkie informacje niczym gąbka. W czasie rośnięcia, maluch potrzebuje wielu bodźców, a ich odpowiednie ukierunkowanie pozwoli Ci wydobyć z jego pamięci wszystko to, co najważniejsze. Tylko jak nauczyć dziecko pamiętania?

Jakie możliwości daje świat gier i zabawek?

W sklepach z grami i zabawkami znajdziesz różne pomoce naukowe, które umożliwią Ci od najmłodszych lat szkolenie pamięci dziecka. Najmłodsi uczą się poprzez naśladowanie, więc u najmniejszych dzieci postaw na gry dźwiękowe, z rymowankami, wierszykami i prostymi piosenkami. Dopiero w okresie przedszkolnym dzieci zaczynają szybko uczyć się nowych słów, a co za tym idzie rozwijają pamięć. W tym czasie skup się na wykorzystaniu prostych gier pamięciowych, które każą dziecku przyporządkować elementy do siebie, ale również wspomagają refleks czy wzmagają koncentrację. Dopiero przy dziecku w wieku szkolnym lub we zerówce zacznij grać w łamigłówki i skomplikowane tytuły oparte na fabule, która wymaga logicznego myślenia, pamięci i dedukcji. Tak wspomożesz kształtowanie się pamięci swojego dziecka.

Gry typy memory, czyli najpopularniejszy sposób na dziecięcą pamięć

Memo czy memory to znane gry, w które grał chyba każdy. Opierają się po prostu na zwykłym zapamiętywaniu konkretnych obrazków i kojarzenia ich ze sobą. Młody umysł dziecka ma określoną pojemność i rodzi się z danymi predyspozycjami, jednak od rodzica zależy, jak napełni go wiedzą i umiejętnościami. Jedni będą zapamiętywali wolniej, inni szybciej, jednak zawsze wymaga to treningu i ten wspomaga w rozwoju.

Warto więc, byś wybrała grę typu memory, w której zasady są naprawdę banalne. Chodzi o odkrywanie danej liczby kafelków, najczęściej dwóch, i szukanie takich samych obrazków. Gry mogą mieć różną tematykę, dopasowaną do zainteresowań dziecka. Kto znajdzie najwięcej par, wygrywa, a gdy uda się już opanować sam mechanizm gry, można próbować uczyć dziecko nowych pojęć, które musi nazywać, wskazując parę wśród zakrytych kafli. Gry tego typu mają wiele odmian i można je dowolnie wybierać.

Różne wariacje gier dla maluchów

Warto szukać także innych gier planszowych, np. związanych z łamigłówkami. W ten sposób można uczyć dziecko nie tylko pamięci, ale i logicznego myślenia, wspomagać procesy dedukcyjne i pokazywać, jak można świetnie się bawić i uczyć.